Laatste nieuws

Afval prikken op Landelijke Opschoondag 2025

De vierde zaterdag van de maand maart, de vaste dag voor de afval­verzamelaars van ‘Vaste Prik’ in Gorssel valt in 2025 op 22 maart. Die dag is het ook de ‘Landelijke Opschoon­dag’. ‘Vaste Prik’ nodigt iedereen uit om die dag mee te helpen met afval verzamelen. Contactpersoon Irma Krommenhoek: “We maken er een mooie ‘zwerfvuilverzamel­ochtend’ van. Naast heel nuttig werk doen, is het ook gewoon gezellig om hier samen mee bezig te zijn”.

Prik 4 Irma Krommenhoek met de 'peukenprikker'

Levenshouding
Irma Krommenhoek is samen met vier andere vrij­willigers de trekker van Vaste Prik. Ze schrijft iedere maand aan­kondigingen voor de krant en Gorssel.nl en beheert de materialen. Zwerf­vuil verzamelen is voor haar een levens­houding geworden, overal waar achter­gelaten afval ligt raapt ze het op en neemt ze het mee naar de dichtst­bijzijnde afvalbak. “Waarom de eigenaar van het afval dit niet doet weet ik niet, ik kan niet in iemand anders' hoofd kijken. Snappen doe ik het niet, als je eten of drinken of een sigaretten­peuk wel mee kan nemen van huis naar de plek waar je het achter­laat, maar niet mee­neemt naar de eerste de beste afval­bak vind ik apart.”  Volgens Irma is de groep vrij­willigers in de loop der jaren een hechte groep geworden, weer of geen weer, dat maakt niet uit. “Gewoon komen en samen aan de slag.”

Werkgroep
Vaste Prik is sinds begin 2025 een werkgroep van de Dorpsraad Gorssel. Dit betekent dat de Dorpsraad Vaste Prik faciliteert waar dit nodig is. De Schoon Familie van Circulus Berkel zorgt voor de materialen van Vaste Prik. 
De vier vrijwilligers die samen met Irma de kar trekken zijn Frank van Schagen, Demi Storm en Bartho en Mechteld Plaat. Zij stellen zich hier­onder voor.

 “Wat is prikken toch leuk!”
“Mijn naam is Frank van Schagen. Een keer per maand ruim ik zwerf­vuil op in Gorssel via Vaste Prik. Samen met Jan pak ik de provinciale weg, dat is in de loop van de tijd ons gebied geworden. We lopen van de Elfuurs­weg tot aan de stop­lichten bij de begraaf­plaats in Gorssel. Iedere maand twee vuilnis­zakken vol. Wat we zoal prikken: afval van de McDonalds, blikjes, sigaretten­peuken en lege sigaretten­doosjes, drink­pakjes, snoep­verpakkingen, zelfs een liefdes­brief en zo kan ik nog wel doorgaan. Regel­matig wordt er door automobilisten getoeterd en de duim omhooggestoken. Dat bemoedigt. Je zou denken, dat zwerf­vuil opruimen is toch water naar de zee dragen, want iedere maand ligt er weer dezelfde hoeveel­heid rommel. Toch blijft het leuk om te doen, als het klaar is zeggen we: zo, dat ziet er weer goed uit, hopelijk weer­houdt het mensen om rommel uit hun auto­raampje te kieperen. Het is ook goed voor de sociale contacten, al prikkend wordt de politieke toestand besproken, het wel en wee van Gorssel en vele andere onder­werpen. Voor we beginnen met prikken drinken we samen koffie, een echte dorps­activiteit. Spreekt het je aan, doe een keer mee, het verplicht je tot niets.”

Prik 2 Frank aan het prikken met zijn kleinkinderen

“Ik ga mee doen!”
"Mijn naam is Demi Storm en ook ik ben een van de vrij­willigers van Vaste Prik. Een kleine vier jaar geleden ben ik begonnen met het opruimen van zwerf­afval. Vaste Prik was toen al een paar jaar actief en elke keer dacht ik ‘ik ga mee doen!’ Maar om wat voor reden dan ook, ik ging niet. Tot dus die ene keer vier jaar geleden en ik ben niet meer weg­gegaan; het is zo’n gezellige groep mensen en we hebben allemaal hetzelfde doel. Mijn hoop is dat ons vrijwilligers­werk meer bewust­zijn creëert onder de inwoners van Gorssel en om­geving. Daarbij, het is mooi om iets terug te kunnen doen voor het dorp waar ik geboren en getogen ben. Hoewel ik het prikken met plezier doe, hoop ik natuurlijk dat het op een dag niet meer nodig zal zijn. Voor nu een kleine op­roep: het is nooit te laat om mee te doen!”

Prik 3Demi verzamelt afval langs het Zandgat in Gorssel

“Zwerfvuil verzamelen om mensen te leren kennen”
“Wij zijn Bartho en Mechteld Plaat; we zijn redelijk nieuw in Gorssel en Vaste Prik was voor ons een manier om mensen te leren kennen. Het is een enthousiaste groep vrij­willigers die positief in het leven staat, ook leuk dat het een groep is van verschillende leef­tijden. Als je door het dorp loopt te prikken krijg je regel­matig positieve reacties en heb je gesprekjes met inwoners die waarderen wat we als Vaste Prik doen. Na een ochtend prikken is het fijn om te merken dat er, voor even, wat minder zwerf­vuil in het dorp ronddwarrelt.” 

Prik PlaatBartho en Mechteld Plaat leren bij het prikken mensen kennen

 

Prik 1 Vaste prik: begin van de prikochtend met een kop koffie bij Zo En Nu in Gorssel

Informatie
De prikkers beginnen om 09.45 uur met koffie en koek bij Zo En Nu aan de Hoofd­straat in Gorssel. Daarna gaat de groep om 10.00 uur in duo’s op stap op verschillende locaties zwerf­afval verzamelen, tot ongeveer 12.00 uur. Vrij­willigers krijgen hesjes, een prikker en een afvalzak. 
We mee wil prikken kan een e-mail sturen naar Dit e-mailadres wordt beveiligd tegen spambots. JavaScript dient ingeschakeld te zijn om het te bekijken. en wordt dan benaderd om mee te helpen. Maar ook zonder aanmelding vooraf is iedereen van harte welkom.


Gorssel, 15 maart 2025

 

 

Deel deze pagina

Reageer

Uw reactie is welkom, mits onder eigen naam en in vriendelijke bewoordingen.
Reacties zijn voor iedereen zichtbaar.
Spelregels

Als antwoord op Some User