De Historische Vereniging De Elf Marken brengt tachtig jaar na de Tweede Wereldoorlog een compleet boek uit over de oorlog in de vroegere gemeente Gorssel (Almen, Eefde, Epse, Gorssel en Harfsen). De titel van het boek is: ‘Van Bezetting tot Bevrijding, de gemeente Gorssel in oorlogstijd’. Auteurs Henk Bruil, Roel Hendriks, Homme Krol, Johan te Linde en Piet Meininger hebben vijf jaar lang aan het boek gewerkt. De uitgave kost € 35 en wordt op 3 mei 2025 gepresenteerd. Voorinschrijven met korting kan tot en met 30 april.
Systematische beschrijving
Tot op heden werden door De Elf Marken alleen losse verhalen gepubliceerd, voornamelijk in het verenigingsorgaan Ons Markenboek. Ook zijn er in de jaren ‘80 en ‘90 enkele bundelingen van losse verhalen uitgegeven. Een compleet overzicht was er nog niet, maar met het nieuwe boek is er nu dus een systematische beschrijving van de gebeurtenissen in de voormalige gemeente Gorssel.
Het eerste hoofdstuk beschrijft het dagelijks leven tijdens de bezetting. De volgende hoofdstukken laten zien hoe de regels strenger werden en de onderdrukking en het verzet toenamen. Mensen moesten onderduiken, waarbij verraad altijd op de loer lag. In de laatste oorlogsjaren namen ook de bombardementen toe en werden zowel Engelse als Duitse vliegtuigen neergeschoten. Er waren in de gemeente Gorssel meerdere lanceerinstallaties voor V1’s en vaak stortten deze kort na de lancering neer. In april 1945 werden de dorpen door de Canadezen bevrijd. Via Gorssel trokken ze verder naar het westen van Nederland. Feestelijke chaos, verdriet en woede waren de trefwoorden na de bevrijding.
Candadezen bij het gemeentehuis in Gorssel
Voorinschrijven
Het boek heeft een harde kaft en bevat ruim 240 pagina’s. Naast gedetailleerde teksten zijn er ook veel foto’s in het boek opgenomen. De prijs van het boek bedraagt € 35. Bij voorinschrijving geldt een korting, dan kost het boek € 30. De vereniging heeft hierbij wel een verzoek: “Om de vereniging enigszins tegemoet te komen in de kosten van de uitgave zouden wij bij bestelling het overmaken van een hoger bedrag erg op prijs stellen”. Bestellen kan tot en met 30 april 2025 via de website van de historische vereniging. Ook liggen in Almen, Eefde, Epse, Gorssel en Harfsen bestelformulieren klaar. Zie hiervoor ook de bestelpagina op genoemde website.
Presentatie en afhalen
Op zaterdag 3 mei 2025 wordt om 10.30 uur in elk van de vijf eerder genoemde dorpen een presentatie over het boek gehouden. In Gorssel is dat in De Brink naast de kerk.
Vanaf circa 11.00 tot 12.00 uur kunnen mensen die het boek in de voorverkoop hebben besteld en betaald hun boek in ontvangst nemen. Er is op 3 mei ook een voorraad boeken beschikbaar voor directe verkoop. Contant (€ 35) betalen kan dan alleen gepast.
Bestelde boeken afhalen kan ook vanaf 8 mei, tijdens de openingsuren (di 14-16 uur, do. en vr. 10-12 uur) in het Tramstation aan de Van der Capellenlaan in Gorssel.
Na 3 mei is het boek op een aantal plekken te koop: bij boekhandel Bechtle in Gorssel en natuurlijk ook in het Tramstation.
Gorssel, 9 april 2025
Uw reactie is welkom, mits onder eigen naam en in vriendelijke bewoordingen.
Reacties zijn voor iedereen zichtbaar.
Spelregels